by Damian 

Rozwiązywanie problemów

0 Comments


Dokonaj dobrej oceny sytuacji.
Zanim gdzieś wyruszysz, musisz wiedzieć gdzie jesteś. O co chodzi?! Mam problem i mam coś oceniać?! Co mi to da?!? No właśnie ? a co chcesz? Jak chcesz czuć się źle mając świadomość posiadania problemu ? to faktycznie nie musisz nic robić.

Natomiast jeśli chcesz mieć ten problem rozwiązany, mieć go za sobą – to właściwa ocena sytuacji jest najlepszym pierwszym krokiem ku temu. Być może powiesz ? no ale po co to wszystko? Do tej pory to jakoś się to wszystko samo rozwiązywało, z czasem. Owszem ? na ogół z czasem zyskujesz lepszą perspektywę, pojawiają się nowe możliwości… W takich sytuacjach zadaję pytanie: ?Po co czekać????. A więc jeśli nie chcesz czekać to…

Przeanalizuj, zobacz sytuację taką, jaka jest faktycznie – ALE NIE GORSZĄ. Często ludzie mają tendencję w sytuacjach problemowych do popadania w pesymizm przy ocenie ? a to w niczym nie jest pomocne.

Spójrz na sytuację z większej perspektywy, zobacz siebie i otoczenie tego problemu ? to ułatwi Ci ocenę sytuacji na spokojnie, z dystansu. Być może zobaczysz inne aspekty sytuacji. Zmiana perspektywy może być BARDZO użyteczna! Prześledź co doprowadziło do powstania problemu. Co musisz zrobić aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości? Jeżeli to nie podpowiedziało Ci rozwiązania to jedziemy dalej 😉

Stwórz wizję tego co chcesz osiągnąć
? jak chcesz rozwiązać problem. Co chcesz uzyskać zamiast niego. Jak ma wyglądać sytuacja po rozwiązaniu tego problemu? Poniżej dam Ci parę sposobów, które zdecydowanie mogą ułatwić ten proces.

– Jak na Twoim miejscu poradziła by sobie osoba, o której wiesz, że dla niej taki problem to ?bułka z masłem??
– Jeżeli miał(a)byś nieograniczone możliwości ? jak wtedy mógłbyś/mogłabyś rozwiązać ten problem? 
– Wyobraź sobie siebie jak już rozwiązała(e)ś ów problem, masz to już za sobą. Teraz popatrz w to co się wydarzyło i zobacz jak do tego doszło?

Daj sobie czas na odpowiedzi ? najlepiej je zapisz. Potem wstań, przeciągnij się, weź kilka głębokich oddechów i sprawdź jakie nowe możliwości i pomysły przyszły Ci do głowy ? również je zapisz.

Przejdź do działania!
Najlepsze rozwiązanie będzie tylko najlepszym rozwiązaniem o ile nie wcielisz go w życie! Przejrzyj to, co do tej pory wymyślił(a)eś ? sprawdź, który z pomysłów na rozwiązanie problemów jest najlepszy i jakie konkretne kroki możesz podjąć aby rozwiązać problem!

About the author 

Damian

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Subscribe to get the latest updates