by Damian 

Jak to jest ze szczęściem?

0 Comments

Dobrze by było teraz zastanowić się czym w zasadzie szczęście jest dla Ciebie. I jest tylko jedna osoba, która jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie – tak, Ty sam(a).

Czasami gonimy za czymś zwiewnym i abstrakcyjnym mówiąc: „tak, kiedyś chciałbym być szczęśliwy(a)…” No tak, tylko skąd będziesz wiedział, że jesteś?

Pierwszy krok, to ustalenie co oznacza szczęście właśnie dla Ciebie. Czy chodzi o osiągnięcie wspaniałego związku, czy określonej kwoty pieniędzy czy też o karierę zawodową czy o coś całkiem innego. Dopóki nie będziesz wiedział czym dla Ciebie jest szczęście, to jakie masz szanse aby je osiągnąć, aby poczuć, zobaczyć że jesteś szczęśliwy?

To co, mam po prostu wiedzieć czego chcę i wystarczy? „Eeee… ja wiem co chcę a dalej bez zmian – tak więc co z tego że wiem co chcę?” – ktoś mógłby zapytać.

To bardzo dobre pytanie ale zostawmy je na chwilę i przyjrzyjmy się dwóm celom: „chce przestać się martwić o pieniądze” i „chcę mieć więcej pieniędzy”. Niby to samo, ale coś inaczej… Tak podchodząc ogólnie to jeden mówi o martwieniu się o pieniądze a drugi o zwiększeniu ich ilości. Który Ci się bardziej podoba? Wolisz się martwić o pieniądze czy mieć ich więcej?

I tak dotarliśmy do kwestii pozytywnego formułowania celów. Jest to ściśle związane z tym, jak działa nasz umysł. Aby zrozumieć sens wypowiedzi „Chce przestać się martwić o pieniądze” musimy sobie „uświadomić” w głowie proces owego martwienia się. Pomimo tego że tam jest „przestać się martwić”? – można zapytać. Tak, pomimo tego.

Mała prośba – skup się proszę na tym żeby NIE myśleć teraz o małym zielonym słoniu w czerwonych majtkach wspinającym się na Twoje ramię. I co? Jak Ci się udało NIE myśleć o tym słoniu? A może prawie go widziałeś albo poczułeś?

No właśnie tak to jest – nasz umysł na pewnym poziomie nie rozumie części logicznych zdań. Nakazujemy mu nie myśleć – to on myśli, jak słyszy: przestań to robić – robi to co ma przestać. Przypomina trochę krnąbne dziecko – prawda? Powiedz małemu dziecku żeby przestało chlapać się w brudnej kałuży – domyślasz się jaki będzie efekt? A jaki jak sądzisz co się stanie jak zamiast tego powiesz że może pójdziemy razem na lody? Już wiesz? Nasz umysł jest bardzo podobny w działaniu do małego dziecka.

Wykorzystaj tą wiedzę tak, żebyś łatwiej realizował swoje cele. Pozytywnie formułuj swoje cele, zapomnij o tym czego nie chcesz – myśl, pisz, mów o tym czego chcesz! I co – to niby działa, tak jest lepiej? Ja już wiem że tak i ciekawy jestem jak bardzo chcesz to sprawdzić w praktyce. A może chcesz jeszcze bardziej ułatwić sobie osiąganie szczęścia?

Jeden z moich znajomych jakiś czas temu zamówił w salonie samochodowym nowego srebrnego Fiata. Niestety samochód w tym kolorze nie był dostępny od ręki i ów znajomy musiał czekać prawie dwa tygodnie. I co ciekawego zauważył?

Gdziekolwiek by nie był na ulicach wszędzie widział srebrne Fiaty – dokładnie taki model jaki on sam zamówił! Niesamowite uczucie – widzieć prawie wszędzie dokładnie ten sam model. Czy coś się zmieniło w rzeczywistości? Przecież producent nie wypuścił specjalnie na ulice dokładnie tego modelu w ilościach hurtowych. Po prostu mój znajomy cały czas był skoncentrowany na swoim zakupie i był wyczulony na takie samochody, bo o nich cały czas myślał.

No dobrze – i co z tego? Dobre pytanie. Jak sądzisz, z jak wielką łatwością będziesz w stanie wychwycić nadarzające się okazje na pozyskanie pieniędzy mając za cel „chcę mieć więcej pieniędzy”? A o ile trudniej będzie „łapać okazje” myśląc „chcę przestać martwić się o pieniądze”? To na czym się koncentrujesz – rośnie.

Może wybierzesz, że szczęście to dla Ciebie „mieć więcej pieniędzy”. Pytanie – ile to jest więcej pieniędzy? Czy jak znajdziesz na ulicy 5 zł to już będzie to? Wiem, wiem… pewnie chodziło o więcej – tylko dokładnie o ile więcej? Im bardziej precyzyjnie określisz czego tak naprawdę chcesz, tym większe Twoje szanse, że to osiągniesz.

To jest element „nakierowania” Twojego umysłu na cel. Umysłu, który jest w podobnej sytuacji, jak turysta, który nie zna Twojego miasta i pyta się o drogę do jakiegoś miejsca – im dokładniej ją opiszesz tym łatwiej trafi, prawda? Im dokładniej określisz swój cel – tym łatwiej go osiągniesz! Korzystaj z tego – wyobrażaj plastycznie swoje cele, myśl co będziesz czuł jak je osiągniesz, dodawaj detale, kolory. Zapewne będziesz zaskoczony jak bardzo jest to przyjemne i jak mocno przyspiesza realizowanie celów.

About the author 

Damian

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Subscribe to get the latest updates