4 września

Co to jest NLP?

0  comments

NLP – skąd to się w ogóle wzięło

NLP (programowanie neurolingwistyczne) powstało w latach 70. w Stanach Zjednoczonych na podstawie analizy działań 3 najskuteczniejszych terapeutów tamtych czasów: Virginii Satir ? genialnej terapeutki rodzin, Miltona Ericksona –  hipnoterapeuty, który hipnozę stosował i opanował w stopniu mistrzowskim oraz niemieckiego psychiatry Fritza Perls?a, twórcy terapii Gestalt.

Richard Bandler oraz John Grinder obserwowali ich prace, starając się później uzyskać te same efekty. Zaczęli pomijać elementy, które nie miały znaczenia (np. niemiecki akcent, palenie papierosów), a skoncentrowali się na tych elementach terapii, które musiały być zastosowane aby uzyskać zamierzony efekt.

Tak oto narodziło się modelowanie ? naśladowanie ludzkiej doskonałości.

Badając ludzi cierpiących z powodu fobii zwrócili oni uwagę, że osoby te odczuwały strach kiedy myślały o tym, czego się boją w taki sposób, jakby się to działo akurat w tym momencie. Natomiast ludzie, którzy poradzili sobie ze swoja fobią myślą o niej tak, jakby patrzyli na coś, co przydarza się komuś innemu w oddali. To było przełomowe odkrycie w NLP ? to, w jaki sposób myślimy o jakimś wydarzeniu powoduje różnicę w sposobie jego doświadczania. Teraz wystarczyło nauczyć osoby, które odczuwały fobie innego sposobu myślenia o niej ? i lęk znikał. Tak narodziła się strategia usuwania fobii przez dysocjację.

Od tamtego czasu do dziś do narzędzi NLP dołączyły modele działania obejmujące pełny zakres komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Strategie NLP mają zastosowanie praktycznie w każdym obszarze komunikacji, oczywiście włącznie ze strategiami na efektywne uczenie się oraz podniesienie efektywności działań.

Dla większości osób, które zapoznały się z strategiami NLP i zaczęły je stosować, był to jak zastrzyk nowego oprogramowania do swojego umysłu ? zaczęły działać efektywniej, tworzyć bardziej satysfakcjonujące związki i czerpać większą radość z życia ? łącznie z autorem tego tekstu.

Jeżeli chcesz się bliżej zapoznać z NLP skorzystaj z naszych szkoleń lub skontaktuj się z nami po więcej informacji.


Tags


You may also like

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Subscribe to our newsletter now!