NLP – skąd to się w ogóle wzięło
Richard Bandler oraz John Grinder obserwowali ich prace, starając się później uzyskać te same efekty. Zaczęli pomijać elementy, które nie miały znaczenia (np. niemiecki akcent, palenie papierosów), a skoncentrowali się na tych elementach terapii, które musiały być zastosowane aby uzyskać zamierzony efekt.
Tak oto narodziło się modelowanie ? naśladowanie ludzkiej doskonałości.
Badając ludzi cierpiących z powodu fobii zwrócili oni uwagę, że osoby te odczuwały strach kiedy myślały o tym, czego się boją w taki sposób, jakby się to działo akurat w tym momencie. Natomiast ludzie, którzy poradzili sobie ze swoja fobią myślą o niej tak, jakby patrzyli na coś, co przydarza się komuś innemu w oddali. To było przełomowe odkrycie w NLP ? to, w jaki sposób myślimy o jakimś wydarzeniu powoduje różnicę w sposobie jego doświadczania. Teraz wystarczyło nauczyć osoby, które odczuwały fobie innego sposobu myślenia o niej ? i lęk znikał. Tak narodziła się strategia usuwania fobii przez dysocjację.
Od tamtego czasu do dziś do narzędzi NLP dołączyły modele działania obejmujące pełny zakres komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Strategie NLP mają zastosowanie praktycznie w każdym obszarze komunikacji, oczywiście włącznie ze strategiami na efektywne uczenie się oraz podniesienie efektywności działań.
Dla większości osób, które zapoznały się z strategiami NLP i zaczęły je stosować, był to jak zastrzyk nowego oprogramowania do swojego umysłu ? zaczęły działać efektywniej, tworzyć bardziej satysfakcjonujące związki i czerpać większą radość z życia ? łącznie z autorem tego tekstu.
Jeżeli chcesz się bliżej zapoznać z NLP skorzystaj z naszych szkoleń lub skontaktuj się z nami po więcej informacji.