by Damian 

Co to jest NLP?

0 Comments

Sporo o NLP mówią jego założenia:

Mapa to nie terytorium
Mapa to w ujęciu NLP umysłowa mapa naszego otoczenia. Mapa, którą tworzymy sobie myśląc o otaczającej nas rzeczywistości, ludziach. Reagujemy bardziej na tę właśnie mapę niż na faktyczne otoczenie. O wiele łatwiej jest zmodyfikować swoją mapę mentalną, uczucia i sposoby interpretacji  niż zmienić otoczenie.

Każde doświadczenie ma strukturę
Każde nasze doświadczenie posiada określona strukturę, kolejność. Sposób, w jaki wpadamy w złość albo we wspaniały nastrój. Zmiana jednego z elementów lub zmiana kolejności ich występowania powoduje zmianę doświadczenia. Tak można wzbogacać nasze doświadczenia i usuwać obciążające i nieprzyjemne wspomnienia.

Jeśli jedna osoba potrafi coś zrobić ? każdy może się tego nauczyć
Czy to znaczy, że każdy może nauczyć się być mistrzem sprzedaży, wirtuozem negocjacji, gigantem komunikacji, wzorem do naśladowania w dziedzinie związków i relacji międzyludzkich? Dokładnie tak! Wszystkie modele i techniki NLP powstały na skutek obserwacji ludzi, którzy w określonych dziedzinach odnosili sukcesy. Czyli następował proces uczenia się od osób, które robiły coś świetnie. NLP daje narzędzia do skutecznego uczenia się od innych ? modelowania.

Umysł i ciało są połączone
Określony sposób myślenia powoduje reakcje fizjologiczne: napięcie lub rozluźnienie mięśni, zmianę oddechu, co wpływa na nasze emocje. Świadome wpływanie na emocje wpływa na nasze myśli. Umiejętność wpływania na te elementy daje nam klucz do wzbudzania motywacji, skutecznego rozładowywania stresu, relaksu?

Posiadasz wszystkie niezbędne zasoby, których potrzebujesz
Umysłowe reprezentacje, wewnętrzne głosy, doznania i uczucia to podstawowe składniki naszych mentalnych i fizycznych zasobów. Odpowiednio z nich korzystając  możemy budować dowolne myśli, odczucia, umiejętności i korzystać z nich na co dzień.

Nie można się NIE porozumiewać
Ludzie komunikują się cały czas ? co najmniej niewerbalnie. Nawet pozorny brak komunikacji też jest komunikatem. Przyspieszony oddech, uśmiech, grymas twarzy, specyficzne spojrzenie ? to również elementy komunikacji. Komunikacja to również nasze myśli, które przejawiają się poprzez naszą postawę, ruchy ciała, ton głosu, wyraz oczu.

Odpowiedzialność za odpowiedź leży po stronie nadawcy przekazu
Inne osoby odbierają wszystko co robimy, mówimy poprzez swoja mapę mentalną. Jeżeli do kogoś dociera co innego, niż miałeś na myśli to warto zwrócić uwagę  na to, co było komunikowane i w jaki sposób. Jeśli chcesz, aby druga osoba zrozumiała, co masz konkretnie na myśli, od Ciebie zależy czy dopasujesz swój komunikat do mapy mentalnej drugiej osoby.

Za każdym zachowaniem kryje się pozytywna intencja
Za każdym zachowaniem, nawet najbardziej dziwnym, raniącym, szkodliwym stoi pozytywna intencja. Bicie jako forma obrony, krzyk, aby zostać zauważonym. Agresja jako sposób na określenie swojej tożsamości. Można oddzielić intencję od zachowania i znaleźć bardziej konstruktywne, lepsze, szybsze i efektywniejsze sposoby zaspokajania owej intencji.

Zawsze podejmujesz najlepsze wybory spośród dostępnych Ci możliwości
Besztasz siebie za złą decyzję, którą podjąłeś jakiś czas temu? Tak na zdrowy rozsądek ? jakbyś wtedy wiedział to, co teraz, oczywiście decyzję podjąłbyś inną, prawda? Więc po co marnować czas? Wyciągnij wnioski i korzystaj ze swojego doświadczenia, aby na przyszłość podejmować lepsze decyzje. Ważne jest nie tyle, co się wydarzyło, ale to, co Ty zrobisz z tym, co Ci się wydarzyło.

Jeśli coś nie działa, zrób coś innego
Jeśli będziesz robił to samo, co do tej pory osiągniesz te same rezultaty. Jeśli chcesz czegoś nowego musisz zacząć działać inaczej!

Nie ma porażek ? są informacje zwrotne
Bez błędów i niepowodzeń nie nauczysz się niczego nowego. Kiedy niepowodzenie traktujesz jako porażkę ? hamuje Cię to w rozwoju. W NLP niepowodzenie traktujemy jako informację zwrotną ? muszę coś zmienić, żeby osiągnąć założony cel.

About the author 

Damian

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Subscribe to get the latest updates