by Damian 

To co najważniejsze

0 Comments

Opisana przez Stephena Coveya historyjka może wydawać się przejaskrawiona. Jednak czy na naprawdę tak jest? Większość ludzi zapytanych o to, co jest dla nich w życiu najważniejsze odpowiada ? rodzina, miłość, przyjaźń. Można ogólnie powiedzieć ze dla większości ludzi najważniejsi są inni ludzie. Jednak często patrząc na ich życie trudno znaleźć dowody to potwierdzające. Zajęci pracą, karierą, zarabianiem, a czasem zwykłymi codziennymi sprawami jak utrzymanie porządku, prowadzenie domu odkładają bliskość i zaangażowanie w związki z ludźmi na inny termin ? kiedy będą mieć więcej czasu.

A ty zastanawiałeś się kiedyś, co naprawdę jest dla ciebie najważniejsze w życiu? Warto pomyśleć o tym przez chwilę. Pewnie nie wyobrażasz sobie jak może pozytywnie wpłynąć na twoje życie posiadanie takiego ?kompasu?, który zawsze wskazuje najważniejszy dla ciebie kierunek. O ile łatwiej będzie ci podejmować trafne decyzje, działania. I żyć z poczuciem ze twoje życie ma naprawdę sens.

Czasem niewielkie działania mogą przynieść wielkie korzyści. Może warto poświecić chwile na to, aby wziąć kartkę papieru i wypisać na niej to, co najważniejsze. Zrób to teraz. Wypisz to, co dla ciebie w życiu najważniejsze. Uporządkuj ta listę od spraw naprawdę najważniejszych do tych mniej istotnych.

Czy kiedy patrzysz na tą listę masz poczucie, że żyjesz w zgodzie z tym, co napisałeś? Czy przeznaczasz odpowiednią ilość czasu i zaangażowania najważniejszym sprawom? Niezależnie od tego, co znalazło się na pierwszych miejscach twojej listy czy jest to na także na pierwszych miejscach twoich działaniach.

Czy jeśli na najwyższych miejscach twojej listy są miłość, rodzina, przyjaciele, bliscy spędzasz z nimi satysfakcjonująca cię ilość czasu? A jeśli nawet spotykasz się z nimi czy jest to czas wartościowy czy może poprostu oglądacie razem wieczorny film?

Wyobraź sobie, że jesteś na łożu śmierci. Jak myslisz, czego będziesz żałować?

Czy tego, że nie przepracowałeś więcej godzin?
Że nie zarobiłeś więcej pieniędzy?
Że nie zapewniłeś rodzinie wyższego standardu?
Że nie obejrzałeś więcej telewizji?
Że nie miałeś najmodniejszych ubrań?
Że nie osiągnąłeś wyższego stanowiska?
Że nie wygrałeś jeszcze jednego konkursu?

Czy może tego:
Że pracowałeś zamiast kochać?
Że częściej nie rozmawiałeś z dziećmi?
Ze nie spędzałeś więcej czasu z przyjaciółmi?
Że nie byłeś bliżej ze swoim rodzicami?
Że zajmowałeś się rzeczami zamiast ludźmi?
Że byłeś dla wszystkich oprócz własnej rodziny?
Że nie było cię przy najbliższych, kiedy cię potrzebowali?
Że w twojej rodzinie nie było prawdziwej bliskości?
Że twoje związki się rozpadły, bo nie miałeś na nie czasu?

Pomyśl o tym teraz. Póki masz jeszcze czas dokonywać zmian. Póki jeszcze możesz zmienić to, czego potem możesz żałować na to, czym będziesz się radować. Pewnie nie wyobrażasz sobie jak wiele satysfakcji i radości będziesz odczuwać żyjąc w zgodzie ze swoimi najważniejszymi wartościami.

Kiedy już wiesz co dla ciebie jest najważniejsze możesz podejmować działania aby żyć z tym w zgodzie. Pamiętaj, że każda nawet najdłuższa podróż zaczyna się małym krokiem. Zacznij jak zwykle od małych kroków.

Czasem może być trudno dokonać zmian, bo dotyczą także innych osób. Typowe jest też oczekiwanie ze to inni powinni się zmienić. Takie oczekiwanie jednak zazwyczaj owocuje frustracją. Na szczęście jest mnóstwo działań, które możesz podjąć ty ? już dzisiaj. Systematyczne drobne zmiany zaowocują w końcu nową jakością. Czasem na rezultaty trzeba trochę poczekać. Czasem to trochę bardziej przypomina długo. Jeśli jednak nie wystartujesz nie dobiegniesz do mety. Nie wygrasz w totka, jeśli nie zagrasz. Nie skończysz zadania, jeśli najpierw go nie zaczniesz. Nie dokonasz zmian, jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków.

Zaplanuj tak zajęcia, aby był w nich czas na to, co dla ciebie najważniejsze. Zacznij spędzać trochę czasu z tymi, na których ci zależy. Choćby pięć minut. Wyłącz telewizor, odłóż gazetę. Porozmawiaj. Jeśli pytasz pytaj z prawdziwym zainteresowaniem. Słuchaj odpowiedzi. Zadzwoń do przyjaciół i rodziny. Czasem wystarczy krótka rozmowa. Zamiast wspólnie oglądać telewizje zagrajcie w grę. Idziecie na spacer. Powiedz coś miłego tym, którzy są dla ciebie ważni. Zamiast zwyczajowych czynności zrób coś, na czym naprawdę ci zależy. A kiedy wahasz się, co zrobić albo się nudzisz przypomnij sobie swoją listę rzeczy najważniejszych. I zrób to, co przyniesie ci prawdziwą radość i satysfakcje ? pewnie nawet nie wyobrażasz sobie jak wielką.

About the author 

Damian

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Subscribe to get the latest updates